
PIONEER CAMP OCH ZANZIBAR
Safari i Tanzania där ni bor på en av de mest exklusiva camperna i Serengeti kombinerat med Zanzibar
Pris från
Avresa
Reslängd
Information
Safari i Tanzania där man ute i Serengeti bor i stora lyxtält som återskapar safarikänslan från forna tider med stil.
Pioneer Camp är som att resa på safari som det var på 1930-talet, men samtidigt med dagens komfort och största fokus på hållbarhet. Safaricampen är liten med endast 12 stora lyxtält och ändå ett läge i centrala Serengeti där djuren kan ströva in på campen. Nära till naturen och samtidigt alla bekvämligheter med sängar, stora läderfåtöljer och dusch/WC i tälten.
Program
DAG 1
Vi bokar er till Kilimanjaro Airport i norra Tanzania nära där ni börjar er safari. Vi har paketpriser med flera flygbolag som KLM, Qatar Airways och Ethiopian Airlines som vi gärna bokar. Vid ankomsten möts ni av Andersons i Tanzania och får transfer till ert hotell i Arusha. Transfern tar ca 1 timme.

DAG 2
Frukost på hotellet och sedan hämtas ni upp av er guide på hotellet. Ni har en privat engelsktalande guide och safarifordon och gör den klassiska safarirutten i norra Tanzania. Ni åker med er guide mot Lake Manyara med picknicklunch. Safari i Lake Manyara National Park som delvis har en annan natur än savannen som ni möter senare på safarin i Serengeti. Tid spenderas i Lake Manyara med djurskådning samt lunch i det fria. Vidare resa på eftermiddagen mot Lake Manyara Serena Lodge som ligger med otrolig utsikt över nationalparken nedanför. Passa gärna på att koppla av med ett skönt bad i poolen.
DAG 3
Efter frukost avresa förbi Ngorongoro ut mot Afrikas kanske bästa och mest omtalade djurområde, nationalparken Serengeti som har klassisk savann och är en av de största nationalparkerna i hela Afrika. Här bor vi på en av de bästa lyxtältcamperna i hela Serengeti – Pioneer Camp. Tälten har riktiga sängar, dusch/WC och är stora och rymliga. Mycket exklusiv och unik safarikänsla ute på savannen. Pioneer Camp ingår i Elewana Collection och lägger stort fokus på hållbarhet (de har zero footprint policy) och är klimatneutrala.


DAG 4
Heldag med gamedrives i Serengeti lite beroende på hur ni vill ha det. Ni kan ha en tidig gamedrive då djuren är som mest aktiva från ungefär klockan 0600 på morgonen och sedan återvända till safaricampen för en härlig frukost omkring 0900. Sedan kanske koppla av mitt på dagen för att fortsätta ut efter lunch.
DAG 5
Mycket tidig frukost och resa tillbaka mot Ngorongoro ca 2 timmar och sedan safari nere i Ngorongorokratern med picknicklunch. Ngorongorokratern är en enorm krater som har ett eget ekosystem med djur nere i kratern som är drygt 2 mil bred. Den omnämns ofta som världens åttonde underverk och är med UNESCO:s världsarvslista sedan 1979. Vi kommer att få se otroligt mycket djur innan vi återvänder mot lodgen sen eftermiddag. Avkoppling och middag på Ngorongoro Serena Lodge som ligger med fantastiskt utsikt över kraterkanten.
DAG 6
Frukost och avresa tillbaka mot Arusha ca 2 timmar och ni körs till Arushas flygplats. Flyg från Arusha till Zanzibar på eftermiddagen som tar ca 1 timme. Vid ankomsten möts ni och får transfer till ert hotell. Boende i deluxerum på Breezes Beach Club & Spa på Zanzibar. Ett av våra favorithotell på Zanzibar som vi har samarbetat med länge. Vi bokar det antal nätter ni vill ha, men i prisexemplen nedan ingår 6 nätter i deluxerum.


DAG 11
Transfer till flygplatsen och hemresa eftermiddag/kväll. Ankomst till Sverige följande förmiddag.
Pris PER PERSOn
Avresor januari-februari, juni-oktober
när ni reser 2 personer 63 800 kr
när ni reser 4 personer 57 600 kr
Avresor mars, november
när ni reser 2 personer 52 700 kr
när ni reser 4 personer 46 500 kr
Flygbiljett från Sverige till Kilimanjaro och hem från Zanzibar tillkommer. Flygbiljetten Arusha-Zanzibar är inkluderad i priset ovan. Det finns några fler säsonger så kontakta oss alltid för exakt pris på din resa.
Vi har särskilda paketpriser på flyg från Sverige med KLM, Qatar Airways och Ethiopian Airlines med fördelen att vi ofta kan boka in och avvakta med biljettutskrift till närmare avresan. Priser varierar med platstillgång och säsong. Det är bra att boka i god tid.
Ni kan också vara flera personer som reser tillsammans. Safarijeeparna tar högst 6 resenärer i varje safarjeep med garanterad fönsterplats och för större sällskap kan ni ha flera safarijeepar.
Priserna ovan är med privat safariguide och privat fordon hela safarin.
Resans pris inkluderar
- Alla transfers enligt ovan
- Hotell i Arusha 1 natt inkl. frukost
- Safari med helpension, boende, parkavgifter enligt ovan 5 dagar
- Egen privat engelsktalande guide/chaufför under safarin
- Egen privat safarijeep (Toyota Landcruiser) från Anderson’s i Tanzania
- Parkavgifter
- Flying Doctor Service på safarin
- 1 liter vatten per person och dygn i safarjeepen
- Flyg ut till Zanzibar
- 6 nätter i deluxerum på Breezes med halvpension på Zanzibar
- Agent på plats och 24 timmars service med journummer.
- Vi avsätter 300:-/person till Fly Green Fund för att reducera klimatavtrycket vid flygresor
Resans pris inkluderar inte
- Flygbiljetter från ut till Kilimanjaro och hem från Zanzibar t/r
- Drycker till måltiderna på safarin
- Pass, visum (USD50 för Tanzania), vaccinationer, reseförsäkring
- Personliga utgifter m.m.
- Dricks – safariguiden brukar som tradition få ca USD25-30/sällskap och dygn på safari som man ger avslutningsdagen.
Kontakta oss / Boka din resa
Har man inte varit i Afrika tidigare så är det svårt att jämföra innehåll på resor och vad man får. En enkel regel är att resans innehåll påverkar resans pris.
Vi vill gärna rekommendera och föreslå resor vi själva kan gå i god för och känna att de är bra. Vi har varit på de flesta av våra resmål och vet mycket om Afrika så maila eller ring oss gärna för ett förslag. Berätta gärna något här om när ni funderar på att resa så återkommer vi till er.
